הרשמו לבלוג וקבלו התראה למייל בכל פעם שמתפרסם פוסט חדש !

שיטה ממש פשוטה איך לא לשבור את הראש כשאתם מנסים לחפש משהו בויקיפדיה

בלונדינית מול מחשב בהלם

שאלת טריוויה: "לפני כמה שנים נולד ישו?" בלונדינית:"יש לי רעיון! אני אבדוק בויקיפדיה".

 

הי, זה הפוסט הראשון שלי (מקווה שיהיו עוד) אז תהיו איתי עדינים בתגובות… אני אתחיל במשהו פשוט וקליל (שאגב, בניגוד לרוב המוחלט של הנושאים האחרים שאני אעלה כאן בבלוג – אם אני אתמיד בו – זה דבר שלא למדתי מאחרים אלא הגעתי אליו בכוחות עצמי…). כידוע ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חינמית, זמינה, שמעדכנת במהירות עצומה. כשאני נתקל במושג שאני לא מבין (נניח לדוגמה "ריבית פריים") אני לרוב נכנס לגוגל, רושם "ריבית פריים ויקיפדיה", או בקיצור " ריבית פריים ויקי" או אפילו רק "ריבית פריים" (לפעמים זה מצליח), מקליק על התוצאה ומקבל כל מה שרק אפשר לדעת על הנושא. יש רק בעיה אחת – זה בדרך כלל כתוב בצורה כל כך מפורטת ומדוקדקת שאי אפשר להבין כלום אלא אם כן אתה כבר יודע מה זה (או אם אתה עורך בויקיפדיה). אחרת אתה צריך לקרוא עוד 10-5 ערכים אחרים בדרך (וגם כדי להבין אותם צריך לקרוא עוד ערכים נוספים…). בנוסף, אני לא רוצה לדעת כל מה שרק אפשר לדעת על ריבית הפריים. אני רק רוצה לדעת מה זה פאקינג ריבית פריים. בקצרה בבקשה. ובלי סיבוכים.אוקי. אז מה עושים? שתי אפשרויות: א. לנסות את מזלכם בגוגל: "ריבית פריים ויקימילון". במקרה של "ריבית פריים" אין תוצאות של ויקימילון. אז עוברים לאפשרות ב'. ב.  לנסות את המתכון הבא: חוזרים לערך ריבית פריים בויקיפדיה ולוחצים על "גרסאות קודמות" (למעלה מצד שמאל):

עכשיו אנחנו מקבלים דף עם כל הגרסאות ההיסטוריות של הערך הזה בויקיפדיה. בדרך כלל יש המון המון גרסאות ישנות ולכן יש יותר מעמוד אחד של גרסאות ישנות (בכל פעם שמישהו משנה משהו בערך נוצרת גרסה חדשה). אז במידה ויש יותר מעמוד אחד, גוללים למטה עד הסוף ולוחצים על "הישנות ביותר"

וזה מוביל אותנו לדף שכולל את הגרסאות הכי ישנות של הערך הזה. יורדים עד לשורה התחתונה ולוחצים על התאריך.

וזהו. העוגה מוכנה! קיבלנו את הגרסה הראשונה של הערך "ריבית פריים" (שנכתב במאי 2007):

שלוש שורות בלבד. פשוט וקל להבנה (יחסית לויקיפדיה…). בעיניי עורכי ויקיפדיה זה בטח מעשה שלא יעשה (ערך לא מדויק, רדוד וכו' וכו'), אבל לרובינו זה מספיק והותר. ואם הערך המוקדם ביותר לא מספיק טוב עבורי אז אני מתקדם למעלה (בדף הגרסאות הישנות ביותר) שורה שורה עד שאני מוצא את זה שהכי מתאים לי (שילוב של פשוטות עם דיוק/פרטים). מה דעתכם? נשמע לכם שימושי?

Comments

comments

דילוג לתוכן