הרשמו לבלוג וקבלו התראה למייל בכל פעם שמתפרסם פוסט חדש !

איך תגרמו לילד שלכם להיות יותר חכם?

יש לי שני ילדים (הגדול בן 15 והקטנה בת 12).
שניהם מבריקים. אין לי ספק שהם היו ״יוצאים״ חכמים בכל מקרה אבל אני מאמין שחלק מהקרדיט על כך מגיע לאישתי ולי.
לטעמי ההצלחה הנוכחית והעתידית של הילדים שלי בחיים תלויה במידה משמעותית באהבה שלהם לקריאה וביכולת שלהם ללמוד בכוחות עצמם.
לכן, עוד כשהם היו ממש קטנים הייתה לי מטרה שכל אחד מהם יקרא לפחות 200 ספרים.
המטרה הזאת הושגה די מזמן (לפני כמה שנים טובות).

מה זה נותן?
אני מאמין שילד שאוהב לקורא, ושקורא המון ספרים (שהוא בוחר בעצמו) לומד את השפה בצורה הרבה יותר טובה מהשיטה המלאכותית של שיעורי לשון/דקדוק/שפה שבה מנתחים מה הנושא/נשוא/מושא וכו׳ (מי צריך את זה בכלל?).
אם בנוסף מעודדים אותו ללמוד דברים (שהוא מעונין ללמוד) בכוחות עצמו דרך חיפוש בגוגל או צפיה בסרטוני הדרכה ביוטיוב אז יכולת הלימדה העצמית שלו תהיה מדהימה והוא יוכל להצליח יותר בכל תחום שבו הוא יתעסק (משחקים/תחביבים/מיומנויות/לימודים/מקצוע וכו׳).
אגב, לפעמים הסרטונים היחידים / הכי טובים בנושא מסוים הם באנגלית אז כתופעת לוואי הילד חייב ללמוד אנגלית. אצלנו זה יצר מצב שלגדול יש אנגלית ברמת שפת אם (כולל מילים שאני לא מכיר). אמייזינג.

מה לקרוא?
כמובן הטעות הגדולה ביותר תהיה להכריח את הילד לקורא דברים שהוא לא אוהב. זה מה שעושים במערכת החינוך – ״שעורי הבית שלכם למחר הם לקרוא עמודים 34-37 בספר הלימוד המשעמם ב________ (היסטוריה, ספרות, אזרחות וכו׳) ולענות על השאלות הבאות״. יש כאן שילוב של קריאת ספר שהילד לא אוהב ולמידת נושא שלרוב הוא לא מעונין ללמוד (כי הוא לא בחר אותו בעצמו אלא כפו אותו עליו).
אם התמזל מזלך והילד שלך אוהב ללמוד הכל אז הוא כמובן יבלע בשמחה את כל ספרי הלימוד של בית הספר ויוצא מאיות במבחן. אבל זה מצב נדיר ולרוב השיטה הזאת רק תגרום לו לסבל ולשינאה של נושא הלימודים בכלל ונושא הקריאה בפרט.

אז מה עושים?
גורמים לילד לאהוב לקרוא ספרים. ספרים שלטעמו האישי הם מרתקים. ספרים שהוא לא יוכל להפסיק לקרוא מרוב שהוא במתח. בשלב הבא מעודדים אותו ללמוד דברים שמעניינים אותו בכוחות עצמו.

איך זה עבד אצלנו?
זה מעניין כי לא הייתה לנו תוכנית ברורה מראש ובדיעבד עם שניהם זה עבד בערך פחות או יותר באותה צורה. להלן הפירוט.

שלב א – אותיות
שניהם למדו אותיות בערך בגיל 4-5.

שלב ב – ספרים מנוקדים שמכילים בעיקר תמונות
בשלב הזה צריך למצוא ספרים קלים וסופר מעניינים שהילד יתלהב מהם מאד.
כאן חשוב לציין שלכל ילד יש טעם אישי אחר ולכן מה שנראה לך מעניין לוא דוקא יענין את הילד.
אז לבן מצאנו (די במקרה) סדרת ספרים מדהימה שנקראת ״ראשית מידע״.
%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%99%d7%93%d7%a2
(תמונה – קישור)

התיאור שמצאתי כאן מתאים בול לספרים:

״סדרת ראשית מידע היא סדרת ספרים יפהפיה, המספקת מידע בסיסי וחשוב על נושאים שונים האהובים על ילדים. הטקסט קל לקריאה ומתאם במיחד לילדי גן חובה וכתה א', שמתחילים את דרכם בעולם קריאה.״

אנחנו לא קנינו את הספרים כסדרה אלא קנינו לו ספר אחד. אם אני לא טועה זה היה הספר ״דינוזאורים״.
הנה צילום מתוך הספר:
(תראו כמה שהספר הזה מדהים. הייתי קורא עכשיו את כל הסדרה בעצמי…)

%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%96%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d1

תשוו את זה לספרי הלימוד של בית ספר יסודי ותבינו למה הרבה ילדים לא אוהבים לקרוא…
הנה עוד צילום:
%d7%93%d7%99%d7%a0%d7%95%d7%96%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%99%d7%9d2

(מקור התמונות + מידע נוסף על הסדרה אפשר למצוא כאן )

לאחר שהספר נחל הצלחה מזהירה והגדול קרא אותו כמה פעמים קנינו לו כל פעם עוד ספר אחד מאותה סידרה.

חשוב לציין שבשלב הזה קריאת הספרים מתבצעת בשיטה גיאונית שסיון (אישתי) המציאה: ההורה קורא את הספר עם הילד שורה-שורה כלומר סיון קוראת את השורה הראשונה, הילד את השניה, סיון את השלישית, הילד את הרביעית וכו׳.
זה מאד מקל על הילד כי בתחילת הדרך קריאה זו עבודה ממש קשה ומפרכת…
הרעיון הוא שהילד מקבל פרס כפול על המאמץ שלו – על כל שורה שהוא קורא הוא מקבל את התוכן המדהים (ושוב – התוכן חייב להיות מדהים) של שתי שורות.
במידת הצורך ניתן לשחק עם השיטה הזאת ובמקום שההורה קורא שורה כנגד כל שורה של הילד הוא קורא מילה/שורה/משפט/פסקה כנגדמילה/שורה/משפט/פסקה של הילד. הכל בהתאם לרמת הקלות של הקריאה שתלך ותשתפר מיום ליום. לדוגמה בהתחלת אפשר ללכת על מילה של הילד בתמורה למשפט של ההורה, ובשלב מאד מתקדם כל אחד קורא פסקה בתורו.

עם הקטנה השלב הזה בהתחלה לא עבד כל כך. היא לא אהבה את הספרים האלה (״ראשית מידע״) מספיק כדי לקרוא אותם. לקח לנו חצי שנה או שנה להבין את זה ואז במקרה הגענו לסוג הספרים שהיא כן אהבה.
ספרים בסגנון ״כלי התחבורה של רובי״ (היא קראה אותו בערך 100 פעמים בסביבות גיל 5).
הנה דוגמה לעמוד בספר הזה:
%d7%a8%d7%95%d7%91%d7%991

(מקור לתמונות הערה: התמונות הן של משחק מחשב המבוסס על הספר אבל הספר נראה בדיוק אותו הדבר: תמונה ענקית עם טקסט באורך 5-6 מילים לכל שני עמודים)

והנה עוד עמוד:
%d7%a8%d7%95%d7%91%d7%992

לזה קוראים ספר???
מסתבר שכן. וזה בדיוק מה שהבת שלי הייתה צריכה כדי להתחיל את קריירת הקריאה המזהירה שלה.
עוד ספר שמתה עליו בזמנו: ״אף פעם בחיים אני לא יאכל עגבניה״ מאת לורן צ'יילד

%d7%a2%d7%92%d7%91%d7%a0%d7%99%d7%94

שלב ג׳ (גיל 5-6) – קופיקו / טולי תעלולי (ספרים באורך של כ-100 עמודים)
אז אחרי שהילד בלע את סדרת ראשית מידע ועוד סדרה דומה אך יותר מתקדמת מבחינת קריאה השגנו לו את הספר קופיקו (בערך 90 עמודים) שהיה נראה באותו הזמן גדול עליו בכמה רמות. להפתעתי הוא התחיל לקרוא אותו, התפוצץ מצחוק כל כמה דקות וחיסל את הספר תוך יומיים-שלושה.
מכאן הוא המשיך לקרוא עוד כמה ספרים בסדר גודל דומה ותוך כחצי שנה (או אולי שנה) הוא כבר היה מוכן לשלב הבא (הארי פוטר וכדומה).

לגבי הבת, כבר היה נראה שהיא פחות אוהבת ספרים מהבן. היא נתקעה בספרים של שורה לעמוד ולא התלהבה לעבור לספרי הדינוזאורים והכבאים. ואז הייתה לי הברקה – ננסה לתת לה את קופיקו. ומה אתם יודעים – זה עבד בדיוק כמו עם הבן. צחוקים והתקדמות מטאורית. תוך זמן קצר היא כבר קראה את פרסי ג׳קסון (300 פלוס עמודים). לטענתה כבר בכתה א׳.

חשוב לציין שכדי ש״שיטת הלימוד״ הזאת תפעל והילד יגדיל את אוצר המילים שלו בצורה קלה, מהירה וכיפית מה שעשינו זה להסביר לילדים שוב ושוב (ושוב ושוב) שממש, אבל ממש, חשוב שבכל פעם שהם נתקלים במילה שהם לא מכירים, ובכל פעם שהם נתקלים במילה שהם לא לגמרי בטוחים מה הפירוש שלה, הם מיד שואלים אותנו (בעיקר את סיון אבל אם אין ברירה אז שואלים אותי).
והכלל היה שלא משנה מה אנחנו עושים – אנחנו עוזבים הכל ועונים להם.
כמובן שכאשר מסבירים לילד מילה מסוימת צריך לעשות את זה בחוכמה (הסבר פשוט ולוא דוקא מדויק/מילוני שכולל מילים פשוטות עדיף על הסבר ויקיפדי מלא שמוסיף לילד עוד כמה מילים חדשות שהוא לא מכיר/מבין).

שלב ד׳ (כתה א׳-ב׳) -הארי פוטר / פרסי ג׳קסון (ספרים באורך של כ- 300-400 עמודים)
בשלב הזה עשיתי עם הילדים מעין ״משחק״ שבו כל אחד מהם אמור לקרוא 100 ספרים תוך תקופה מסוימת (שנה/שנתיים). הכנתי טבלה בגוגל דרייב והיינו ממלאים אותה מידי פעם. על כל 10 ספרים הם קבלו שקל ועם השגת המטרה הראשית הם קיבלו מתנה גדולה לבחירתם (שווה ערך ל- 100 ש״ח). חמודים הילדים שלי. מסתפקים במועט 🙂
(אבל האמת היא שגם ככה הם התלהבו לקרוא אז מה אכפת להם לקבל צ׳ופרים על זה?)
בשלב הזה הם קראו המון ספרים של גלילה רון פדר (מסתבר שהיא כתבה מעל 100 ספרים אולי אפילו 200) וסדרות שילדים אוהבים.

לסיום הנה סיפור שהבת המהממת שלי (קישור לערוץ היוטיוב שלה) ספרה לי לפני כמה ימים שבעקבותיו החלטתי לכתוב את הפוסט הזה:
לפני כשנה, כשהייתי בכתה ו׳, שמתי לב שחברה שלי מהכתה לא קוראת ספרים בכלל. החברה טענה שהיא דוקא כן קוראת. היא קראה עד כה 4 ספרים. לדוגמה ״דוד אריה״ ו״שקשוקה הולכת לאיבוד״.
המלצתי לה מידי פעם לקרוא ספרטוב שבדיוק קראתי והיא אמרה שאין לה כוח.
יום אחד חשבתי לעצמי ״אין סיכוי שהיא תתנגד לספר פרסי ג׳קסון כי הוא מושלם מידי״. הצעתי לה לקרוא אותו והיא לא רצתה. אז אמרתי לה ״אוקי אני אקריא לך את העמוד הראשון״. אחרי שהקראתי לה את העמוד הראשון היא לקחה את הספר ולא הפסיקה לקרוא אותו עד שהיא סיימה. מאז היא יושבת כל היום בספריה של בית הספר וקוראת ספרים.

הבת שלי טוענת שצריך להתחיל תמיד בספר פרסי ג׳קסון כי הוא מעניין מהמשפט הראשון. אז אם הילד שלכם כבר יחסית גדול ולא אוהב לקרוא – תקריאו לו את העמוד הראשון של פרסי ג׳קסון. ואם הוא קטן אז תעבדו איתו לפי השלבים שהמלצתי.
יש לכם שאלות או טיפים בנושא? אתם מוזמנים להגיב.

Comments

comments

דילוג לתוכן